Bhante Sujiva

Ctihodný Sujiva (správný český přepis by měl být Sudžíva, nar. 1951) je théravádový buddhistický mnich (samanéra) a celosvětově proslulý učitel buddhistické meditace vipassaná a mettá. Kromě výuky meditačních technik přednáší mimo jiné i o buddhistické filozofii – abhidhammě. Je také autorem mnoha publikací o buddhistické meditaci a několika básnických sbírek.

Sujiva Rampušák

Ctihodný Sujiva vyrostl v početné čínské rodině v největším městě Malajsie Kuala Lumpur. Na vysoké škole (University of Malaya) vystudoval zemědělství se zaměřením na botaniku a lesní hospodářství.[1] Během studentských let se začal zajímat o buddhismus a různé techniky meditace. Jeho zájem o buddhismus a meditaci se prohloubil natolik, že po úspěšném zakončení studia v roce 1975 se stal buddhistickým mnichem, respektive samanérou – novicem. Během svého mnišského tréninku praktikoval pod různými učiteli z Malajsie, Barmy (současný Myanmar) a Thajska (adžán Phet). Mezi jeho učitele mimo jiné také patřil ctihodný Sajadó U Pandita ze slavného meditačního centra Sasana Yeiktha (Mahasi Buddhist Meditation Centre) v barmském Rangúnu

Při pobytu v džungli v Sarawaku (východní Malajsie) onemocněl malárií a jeho zdraví ho přinutilo se usadit.[1] Založil poustevnu Santisukharama v Kota Tinggi, Johoru (Malajsie), kde od roku 1984 začal sám vyučovat meditaci vipassaná a mettá. Následně vedl také mnoho meditačních kurzů po celé zemi a inspiroval založení dalších meditačních center v Malajsii. Významným milníkem v jeho učitelské činnosti byl rok 1995, kdy začal vyučovat meditaci i v zahraničí. Od té doby již vedl kurzy v Austrálii, na Novém Zélandu, v Hong Kongu, mnoha zemích Evropy a Spojených států.[3] Od roku 1999 vyučuje meditaci vipassaná a mettá také v Česku a na Slovensku. Více jak před rokem se bhatne stáhl do ústraní. Nyní pobývá jen v italském meditačním centru a vyučuje na soukromých zásedech.

Učitelská  a publikační činnost

Sujiva Rampušák

Metodu, kterou bhante Sujiva používá vychází z barmské theravádové tradice Mahasi Sayadaw. Během jeho zásedů se dodržuje poměrně přísný režim, každý druhý den se poskytuje individuální rozhovor ( “interview”), pokud je to možné, někdy i každý den. Během celého kurzu se vyžaduje dodržovat ušlechtilé mlčení. Avšak bhanteho přístup ke žákům je velmi přátelský a vyznačuje se hlubokým porozuměním.

Bhante Sujiva je autorem několika knih s tématikou buddhistické meditace a poezie. Svými žáky je respektován především hloubkou porozumění Buddhovu učení ve spojení s mimořádnou láskou a soucitem.

Zdroje:

https://www.javorie.com/

https://cs.wikipedia.org/

Bh. Sujiva – Pět agregátů lpění

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Archivy

Dhammatalk bratra Dassany, kurz mediatce vipassaná, Javorie, 2019

Nejnověší přednáška na podcastu

Nejnovější vedená meditace na podcastu

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Twitteru

Archivy

Rubriky

Základní informace

Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje

Nejnovější album

album-art

Dhammatalky bratra Dassany
%d bloggers like this: