Přejeme hezký Vésak

Dnes se slaví Vésak (v páli Vésákha), nejvýznamnější buddhistický svátek, který připomíná narození Buddhy, jeho probuzení a odchod do parinibbány. Po celém světě se běžně kromě společných meditací, návštěv klášterů a průvodů pořádají i veřejné výklady o Buddhově učení (Dhammě), což je za současné situace stále problematické. Přesto v České republice můžete letos Vésak oslavit společně s bhikkhuní Visuddhi dne 29. 5. 2021 v árámě Karuná Sévéná

O buddhistickém svátku Vésak

Vésak (v páli Vesākha, v sanskrtu Vaiśākha. v hindi Baisākh), někdy i Visak, Vesakh nebo Wesak, je nejvýznamnější buddhistický svátek. Vésak je oslavován ve formě púdži nebo procesí podle lunárního kalendáře v den úplňku čtvrtého měsíce (podle solárního kalendáře obvykle mezi koncem dubna a začátkem června).

Vesak
Zpodobnění Buddhovy parinibbány (konečného vyvanutí)

Vésak připomíná narození, probuzení (bódhi) a úplné vyvanutí (parinibbána) historického Buddhy Siddhatthy Góttamy a tedy jeho osvobození z cyklu znovuzrození (samsára).

Festival původně pochází z tradice théravádového buddhismu, ale nyní je oslavován buddhisty po celém světě jako nejdůležitější společný svátek. Tento svátek slouží proto i prohlubování společného povědomí různých buddhistických tradic na celém světě. Vésak je přesto nejvíce oslavován v théravádových zemích v jihovýchodní Asie, kde je největším festivalem roku. Kromě obvyklého půstu v úplňku, obřadu púdži a obdarování mnišské komunity je často zvykem vykonat i jiné prospěšné činy jako obdarování chudých nebo nemocných. Symbolicky jsou také někdy vypouštěna zvířata – zejména ptáci – aby lidé vyjádřili své úsilí pracovat ve prospěch všech bytostí. V tento svátek je často vztyčena mezinárodní buddhistická vlajka jako symbol globální buddhistické jednoty.

Jako uznání přínosu buddhismu pro světovou kulturu byl Vésak Valným shromáždění OSN v roce 1999 uznán jako „mezinárodní svátek“. Jako mezinárodně uznaný svátek se Vésak koná vždy o prvním květnovém úplňku. Jednotlivé buddhistické komunity často Vésak oslavují podle své tradice v termínech, které se od mohou odchýlit o mezinárodního termínu o několik týdnů. To se týká zejména buddhistických komunit, které používají thajský nebo čínský lunární kalendář.

Pozvání na oslavu Vésaku v árámě Karuná Sévéna

Vésak v Karuně Sévéna v roce 2018
Vésak v Karuně Sévéna v roce 2018

Letos máte jedinečnou příležitost si poslechnout rozpravu o Dhammě a setkat se s bhikkhuní Visuddhi a dalšími přáteli z Karuṇā Sevena. Pradávnou buddhistickou tradicí je obdarovávat při příležitosti oslav Vésaku mnichy a mnišky. Akt štědrosti (dāna) přispěje nejen k lepšímu mnišskému životu obdarovaného, ale pomůže i vlastnímu pocitu radosti a dle víry buddhistů též ke zlepšení vlastní kammy.

Oslava se uskuteční v ārāmě Karuṇā Sevena v Prostějově a také ve Vivece. Oslava začíná v 8:00 h dne 29. 5. 2021 a končí v pozdních odpoledních hodinách. Bližší informace a program si můžete vyžádat na e-mailu karuna.sevena.cz@gmail.com.

Adžán Amaró – Neber svůj život osobně (rozprava u příležitosti oslavy Vesaku v roce 2018, v angličtině)

Váš komentář

%d bloggers like this: