Bhante Dhammadípa: 12. Kumáradžíva – Krátké pojednání o metodách dhjány

Dvanáctá přednáška věnovaná rozboru traktátu Krátké pojednání o metodách dhjány. Text je připisován významnému buddhistickému učenci a překladateli Kumáradžívovi, který nejprve studoval učení tzv. tradičních buddhistických škol (pejorativně označovaných jako hínajána), posléze se však začal věnovat mahájánovým naukám. Kumáradžívův text se věnuje rozboru praxi džhán (v sanskrtu dhján), meditativních vnorů, a je založen na učení tradiční školy sautrántika, jedná se však zároveň o interpretaci z pohledu mahájánového buddhismu. Tento přístup se podobá způsobu výuky bhanteho Dhammadípy, který svůj základní meditační trénink podstoupil v jižním buddhismu, tj. théravádové tradici, kterou ale nyní interpretuje z pohledu mahájánového, tj. severního buddhismu. Komentovaný Kumáradžívův text si můžete v anglickém překladu stáhnout zde.

Chcete-li se pravidelných online přednášek zúčastnit, napište na e-mail buddha@sasana.cz a do předmětu uveďte “Zoom”. Pošleme zpět instrukce pro přihlášení. Přednášky probíhají každou neděli s největší pravděpodobností od 18:00 h.

PODPOŘTE NÁS

Abychom přednášky mohli uskutečnit, museli jsme pořídit softwarové i hardwarové vybavení, proto, prosím, pokud je to pro Vás finanční možné a přednáška vás zaujala, můžete tento projekt podpořit finančním darem na účet č. 229113660/0600 (doporučený příspěvek 100 Kč za přednášku). Jedná se o zcela dobrovolný příspěvek, prosím nevnímejte to tak, že za shlédnutí přednášky musíte platit. Více informací zde.

Váš komentář

%d bloggers like this: