Odchod našeho učitele a přítele v Dhammě bratra Dassany

Bratr DassanaDnešního dne opustil lidské zrození laický buddhistický učitel Dassana, který zemřel dnes ráno v 7:10 hod. v Malajsii (místního času) ve věku 58 let. Příčinou jeho smrti bylo selhání vnitřních orgánů způsobené vážným infekčním onemocněním, jehož příznaky zaregistroval bratr Dassana jen před několika týdny. Dassanův zdravotní stav se následně začal tak rychle zhoršovat, že před několika dny upadl do úplného bezvědomí. Byl hospitalizován v nemocnici v Kuala Lumpur, ošetřují lékaři však od počátku dávali minimální naději. Po celou dobu se u něj střídali mniši bhante Gavesi a bhante Jotinanda. Dle přítomných byl Dassanův výraz po celou dobu klidný a působil dojmem, jako kdyby meditoval.

Bratr Dassana byl významným učitelem meditace vipassaná. Strávil přibližně 17 let v mnišském rouchu (mnišské jméno pak používal i jako laik) a mezi jeho nejvýznamnější učitele patřil bhate Sujiva. Měl hluboké meditační zkušenosti jak v barmské vipassanové tradici, tak i dalších meditačních théravádových směrech. Pravidelně vedl kurzy v Česku i na Slovensku, kde měl mnoho žáků a přátel. Vynikal citlivým a soucitným přístupem s důrazem na tradiční metody výuky, které byl však schopen předávat s porozuměním pro evropský způsob uvažování. Nejen pro českou théravádovou komunitu se jedná o nenahraditelnou ztrátu. Učitelů Dassanova formátu je v současné době stále méně a s odchodem každého z nich se ze světa vytrácí upřímné předávání Dhammy v její ryzí podobě.

Na zesnulého přítele v Dhammě můžete zavzpomínat při poslechu některé z jeho přednášek zveřejněných na Dassanově podcastu:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *