Bhante Sujato – nahrávky z kurzu mettá na Javorie

Na podcastu Buddha.Sasana.cz byla zveřejněna kompletní sbírka nahrávek z meditačního kurzu bhanteho Sujata, který se konal v roce 2019 v théravádovém centru Javorie.

Adžán Sujato (zdroj Wikipedia)

Bhante Sujato (český přepis Sudžato), také adžán Sujato nebo bhikkhu Sujato, je australský buddhistický učitel a mnich v théravádové tradici. Mezi jeho hlavní zdroje inspirace patří thajská lesní tradice, studium raných buddhistických sutt a praxe mettá (milující laskavosti).

Bhante Sujato se narodil 4. listopadu 1966 v australském Perthu pod jménem Anthony Best. Mnišskou ordinaci přijal v roce 1994. Kromě mnoha let strávených v lesních klášterech a odlehlých poustevnách v Thajsku žil přes rok v jeskyni v Malajsii a 3 roky působil v klášteře Bodhinyana (Perth) jako tajemník adžána Brahma. V roce 2003 Bhante Sujato založil klášter Santi Forest Monastery v Novém Jižním Walesu, jehož opatem byl v letech 2003-2012. V roce 2005 spoluzaložil SuttaCentral, online digitální knihovnu raných buddhistických textů, která zahrnuje překlady z jazyka páli, čínštiny a tibetštiny. Od roku 2012 se bhante Sujato zaměřuje na překlad pálijských sutt do angličtiny, jejichž překlady jsou volně k dispozici na SuttaCentral. Bhante Sujato je také významným obhájcem oživení bhikkhuní v théravádové tradici.

Bhante Sujato ke konci roku 2019 navštívil Slovensko, kde v meditačním centru Javorie vedl 10denní meditační kurz zaměřený zejména na kultivaci mettá. Večerní dhamma-přednesy pronesené na tomto kurzu byly specifické tím, že se v nich bhante zaměřil na výklad všech článků Ušlechtilé osmidílné stezky.

Váš komentář